3.MÍSTO - VRANÝ KONĚ
4.MÍSTO - LIMPOPO BĚLÁ

Nejlepší střelec turnaje - TICHÝ Jakub /FC NEKOPNEM SI/ - 12 branek

Nejlepší golman turnaje - HNÍZDIL Daniel /MCE SLANÝ/

Jubilejní, již pátý, ročník turnaje v malé kopané, GAMA CUP 2012, se uskutečnil tuto sobotu na hřišti místního FK Středohoru. Turnaj se již dostal do širšího povědomí sportovních nadšenců a tak letošní ročník hostil 51 týmů, což představovalo kolem čtyřset fotbalumilovných kluků a mužů.

I letos se postupovalo podle osvědčeného schematu, tedy rozlosování týmů do skupin a následná vyřazovací část. Protože organizátoři chtějí turnaj zvládnout během jednoho dne, přistoupili i letos k omezení počtu mužstev ve skupinách na šest. Takže jsme letos zaznamenali devět skupin, z toho šest po šesti týmech a zbylé tři po pěti týmech. K dispozici bylo celkem šest připravených hřišť na malou kopanou.

Organizátoři turnaje již od osmé hodiny ranní byli v plné práci s přijímáním soupisek, posledními přípravami, vysvětlováním hracího systému turnaje, až se v devět hodin rozezněl první hvizd píšťalěk a rozběhl se čtyřihodinový maratón základních skupin, který představoval 120 zápasů, hraných systémem každý s každým na jedenkrát 12 minut. Protože se hrálo často na všech hřištích současně, měli organizátoři k dispozici celkem osm zkušených fotbalových rozhodčích, které můžeme vídat na našich trávnících při řízení mistrovských utkání okresních či krajských soutěží. I díky tomu nedocházelo ke zbytečným prodlevám a tak si organizátoři turnaje neodpočinuli ani minutu a když v jednu hodinu byly dohrány poslední zápasy základních skupin nastalo velké počítání, aby bylo jasné, kterých 32 týmů prošlo sítem základních skupin do následného play-off. Klíč byl určen dopředu. Z každé skupiny postupovali tři nejlepší týmy a zbylých pět míst v plánu play-off zápasů bylo obsazeno mužstvy ze čtvrtých míst, podle jejich výsledků ve skupinách. Aby byla zajištěna objektivita posuzování, škrtal se týmům ze skupin po šesti zápas s nejhorším celkem ve skupině.

Po hodinovém klidu, kdy si mohli odpočinout nejen hráči, ale i rozhodčí, začala úderem druhé hodiny odpolední druhá část turnaje. Zde už šlo o to, kdo se s turnajem rozloučí a kdo bude pokračovat dál. To již každý zápas trval patnáct minut a v případě nerozhodného výsledku rozhodovaly o postupujícím následné pokutové kopy. A tak, zatímco někteří smutnili po svém vyřazení, šestnáct týmů dál živilo naději na celkové vítězství v turnaji, nebo alespoň na jedno z předních umístění. Ti se utkali v osmifinálových zápasech. Největší pozornost přihlížejících diváků se pak zaměřila na souboj týmu složeného z hráči pořádajícího FK Středohoru Dobroměřice, kteří hráli pod názvem DOMÁCÍ TIGŘY s jedním ze spolufavoritů turnaje, do té doby suverénnímu týmu hrajícího pod názvem FK MĚRUNICE. Domácí se ke svému soupeři zrovna pohostinně nezachovali a po patnácti minutách setřeli jejich pel neporaženosti vysokým vítězstvím 6:0, když se dokonce dvakrát trefil i jejich gólman, Tomáš Sedláček. Druhý tým, který byl poskládán z hráčů Středohoru, hrající pod názvem DANNYHO PARŤÁCI 3, nedokázal postoupit ze skupiny, když sice prohrál jen jednou, ale nedokázali vstřelit ani gól a tři body ze tří remíz nakonec na postup ze čtvrtého místa nestačily. To se již hrálo jen na čtyřech hřištích, které organizátoři připravili na hlavní hrací ploše Středohoru. Osmifinálové boje určily nakonec osm postupujících do čtvrtfinále.

První čtvrtfinálový zápas LIMPOPO BĚLÁ vs. DOMÁCÍ TIGŘY skončil výsledkem 2:0, druhý MCE SLANÝ vs. JABLÍČKA CHOMUTOV pak 0:3, utkání VRANÝ KONĚ vs. FC TŘEBENICE skončilo 3:0 a FC NEKOPNEM SI vs. KOUBIS TEAM pak 1:6. Vítězové čtvrtfinálových zápasů již věděli, že si nějakou cenu domů odnesou, ale kdo z nich nakonec obdrží putovní pohár turnaje a finanční odměnu 10.000,- Kč, o tom měly rozhodnout poslední čtyři utkání. Ta se již hrála na dvakrát deset minut a utkání řídili dva rozhodčí. Přesto ani vyřazení z turnaje ve čtvrtfinále neznamenalo pro dvě mužstva, jak se později ukázalo, odjezd zcela bez ocenění. Jejich hráči totiž obdrželi individuální ceny udělované organizátory turnaje.

Pojďme ale ještě k utkáním, vždyť i ceny se nakonec předávaly až po posledním hvizdu píšťalky. V semifinále tým JABLÍČKA CHOMUTOV porazil mužstvo LIMPOPO BĚLÁ nejtěsnějším rozdílem 1:0 až na pokutové kopy a KOUBIS TEAM dokázal porazit VRANÝ KONĚ 2:1. Poražení se pak utkali o třetí místo, zatímco vítězové měli chvíli čas na regeneraci sil. V utkání o třetí místo zvítězili borci z mužstva VRANÝ KONĚ 4:2 a pak nastalo finále. V něm se od 19 hodin již od počátku chopila iniciativy JABLÍČKA CHOMUTOV a tak již za několik minut jen málokdo pochyboval o jejich celkovém vítězství. Finálové utkání nakonec skončilo výsledkem 6:2 a určilo tak konečné pořadí turnaje.

Pohár za první místo, putovní pohár, věcné ceny a především finanční cenu 10.000,- Kč si z turnaje odnesli borci z týmu JABLÍČKA CHOMUTOV, pohár za druhé místo, věcné ceny a finanční cenu 5.000,- Kč poražení finalisté, KOUBIS TEAM, který tak obhájil své loňské umístění a s jedním celkovým vítězstvím v turnaji v roce 2010 a dvěma druhými místy se tak stal zatím nejúspěšnějším účastníkem této, již tradiční akce. Další pohár pro tým na třetím místě, věcné ceny a finanční cenu 2.000,- Kč převzali pak hráči týmu VRANÝ KONĚ, vítěz minulého ročníku,  a věcné ceny za čtvrté místo v turnaji si odvezlo LIMPOPO BĚLÁ. Jak již bylo předestřeno, individuální ceny si tentokrát odnesli hráči dvou celků, které neprošly čtvrtfinálovými boji. Nejlepším střelcem turnaje se s celkem dvanácti přesnými zásahy stal Jakub Tichý z FC NEKOPNEM SI a nejlepším brankářem turnaje byl vyhlášen gólman celku MCE SLANÝ, Daniel Hnízdil.

Pátý ročník turnaje skončil, ale i podle ohlasů lze očekávat, že se příští rok opět mnozí sejdou, aby  strávili nějaký čas na hřišti FK Středohoru Dobroměřice při již šestém ročníku akce, která si získává stále více svých příznivců mezi fotbalovými nadšenci. Chcete se i vy účastnit? Není nic jednoduššího, než sledovat stránky turnaje www.gamacup.cz. Příští rok zase na shledanou.